Мы говорим то, о чём молчат другие Мы говорим то, что вы хотите слышать Мы говорим то, что вы должны знать

Потребитель


Правознавці «забракували» типовий договір ТОВ «Дніпропетровськгаз збут»

12.10.2015 15:49:31

ВИСНОВОК про проведення аналізу положень типового Договору про надання населенню послуг з газопостачання.

Приймаючи до уваги, що споживач, як користувач послуги, та постачальник, як надавач послуги, знаходяться у нерівних умовах, а саме:

 • Споживач – пересічний громадянин, який може не мати навіть середньої освіти;
 • Постачальник – юридична особа, інте­реси якої представляють спеціальним чином підготовані фахівці з профільною освітою.

Відповідно до п.1 ст. 19 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», споживач має право на вільний вибір постачальника. А у реальності: споживач має вибір – або підписує договір з ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» у редакції ТОВ «Дніпропетровськгаз збут», або залишається без газопостачання. До того ж, на сьогодні, договори населення з постачальником у більшості випадків не підписані, попередній постачальник втратив ліцензію на такий вид діяльності, тому ситуація вийшла за рамки правового поля.

Щодо типового договору про надання населенню послуг з газопостачання:

 • абзац 3 пункту 9, щодо строків оплати за спожитий природній газ, а саме – до 01 числа місяця, що настає за розрахунковим періодом;
 • пункту 13, щодо порушення споживачем строку оплати, а саме – стягнення пені;
 • пункту 18, щодо перевірки величини тиску та/або якісних показників газу , а саме – компенсація споживачем витрат на перевірку якості та тиску газу, – такі умови договору є несправедливими та дискримінаційними щодо споживача, створюють істотний дисбаланс договірних прав та обов’язків на шкоду споживачу.

Більш того, відповідно статті 18 Закону України «Про захист прав споживачів» – продавець (виконавець, виробник) не повинен включати у договори із споживачем умови, які є несправедливими. Умови договору є несправедливими, якщо всупереч принципу добросовісності його наслідком є істотний дисбаланс договірних прав та обов’язків на шкоду споживачу.

Кстати

Накануне отопительного сезона 2015-2016 годов для повышения уровня безопасности потребления газа ОАО «Днепропетровскгаз» с 15 сентября по 15 октября проводит месячник по безопасному и экономному потреблению природного газа.

Газовщики напоминают всем потребителям, что пришло время утеплить помещение, проверить отопительное оборудование, при необходимости что-то отремонтировать или заменить.

Для экономии семейного бюджета предлагают:

Заменить устаревшее газовое оборудование на новое – экономнее.

Утеплить стены помещения.

Использовать газ для индивидуального отопления только если температура воздуха в помещении ниже комфортной. Рекомендуют включать отопление, когда температура в помещении ниже 18 ° С.

 

Несправедливими є, зокрема, умови договору про… встановлення жорстких обов’язків споживача, тоді як надання послуги обумовлене лише власним розсудом виконавця, встановлення вимоги щодо сплати споживачем непропорційно великої суми компенсації (понад п’ятдесят відсотків вартості продукції) у разі невиконання ним зобов’язань за договором, установлення обов’язкових для споживача умов, з якими він не мав реальної можливості ознайомитися перед укладенням договору, надання продавцю (виконавцю, виробнику) права визначати відповідність продукції умовам договору або надання йому виключного права щодо тлумачення договору, обмеження відповідальності продавця (виконавця, виробника) стосовно зобов’язань, прийнятих його агентами, або обумовлення прийняття ним таких зобов’язань додержанням зайвих формальностей, встановлення обов’язку споживача виконати всі зобов’язання, навіть якщо продавець (виконавець, виробник) не виконає своїх.

Відповідно пункту 9 статті 18 Закону України «Про захист прав споживачів», якщо в результаті застосування умов договору, що обмежують права споживача, споживачеві завдано збитків, вони повинні відшкодовуватися винною особою у повному обсязі. Споживач має право на відшкодування збитків, завданих йому виробником (виконавцем, продавцем) у зв’язку з використанням останнім переваг свого становища у виробничій чи торговельній діяльності.

Також у типовому договорі ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» є пункти, згідно яких споживач має обов’язок та штрафні санкції за його невиконання, але немає чіткого тлумачення, а саме:

п. 22 – споживач зобов’язується забезпечити доступ представникам газорозподільного підприємства до внутрішньобудинкових систем газопостачання споживача,

ст. 9 п.28 – споживач зобов’язаний забезпечити доступ представників постачальника та/або газорозподільного підприємства до внутрішньобудинкових систем газопостачання споживача у випадках, передбачених типовим договором, але жодним чином не передбачено, як та за який час має бути повідомлено споживача про наміри газорозподільного підприємства щодо перевірки, щоб споживач міг надати такий доступ.

Ряд пунктів договору має бути уточненим та доповненим для уникнення подвійного трактування та підвищення відповідальності з боку постачальника, а саме:

 • п.4,
 • ст. 3 п. 25,
 • ст. 8 п. 25,
 • ст. 1 п. 34,
 • п. 38,
 • п. 39, –

ці пункти договору не мають однозначного трактування, пересторог для використання пануючого положення постачальника, не передбачено погодження зі споживачем у письмовій формі дій постачальника та/або газорозподільного підприємства .

Висновок

Типовий Договір про надання населенню послуг з газопостачання у наданому вигляді має ознаки дискримінації щодо споживача, ознаки порушення Законів України «Про захист прав споживачів» та «Про засади функціонування ринку природного газу», ряд положень – з неоднозначним трактуванням, та має бути приведений до норм чинного законодавства України.

Керівник Служби правової допомоги

Федерації незалежних профспілок Дніпропетровської області

Катерина Шапошнікова»

3655

Ошибка в тексте? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции.
Загрузка...

Сообщить об ошибке

Пожалуйста, используйте эту форму для коррекции ошибок.
Если вы хотите связаться с нами по другому вопросу — напишите нам.