Мы говорим то, о чём молчат другие Мы говорим то, что вы хотите слышать Мы говорим то, что вы должны знать

Экология


Рiзуни, або Як за варварською схемою заробляють в Дніпрі

05.01.2017 18:02:40

Районні чиновники та горе­-підрядники почувають себе спокійно і продовжують свою чорну справу. Адже розправа з дніпровськими тополями публічно схвалена згори заступником мера Михайлом Лисенком.

Жителі Дніпра, певно, довго ще пам’ятатимуть масові обрізання дерев в житлових зонах та парках міста, що називається під стовбур. Через це вже не раз виникали конфлікти жителів і громадських активістів з фірмами­-підрядниками, що виконували роботи на замовлення управлінь комунальних господарств міських районів.

Останній виток конфлікту стався через обрізання великих тополь на «алеї закоханих», біля колишнього кінотеатру «Родіна», на ділянці, безпосередньо прилеглій до центрального проспекту міста.

За свідченнями активістки Лізи Авєрєної, яка разом з місцевими жителями намагалися зупинити обрізку і викликати поліцію, роботи проводило ТОВ «Комбуд-­Еко 77» (це знай­шло підтвердження в тендерній документації).

«Нова» ж поліція в таких випадках, за словами Авєріної, поводить себе досить одноманітно – «документи на проведення робіт у підрядників є, а в тонкощах документації ми не розбираємось». Тому підрядників приїзд поліції не зупиняє. А місцевим мешканцям залишається спостерігати, як спотворюють дерева.

«Омолодження» дерев як прощання з ними

Ми з’ясували, що ТОВ «Комбуд­-Еко 77» належить Тетяні Коршуновій, а керівником значиться Олександр Коршунов – колишній голова комунального господарства Червоногвардійського району м. Дніпропетровська.

Також виявилось, що це ТОВ, а також ТОВ «Дніпропарк» систематично виграють замовлення ЖКГ різних районів «з омолодження дерев, санітарної обрізки, вивезення та їх утилізації».

Зазвичай ці ТОВи ділять закупівлі на декілька лотів і почергово виграють. Щоправда, брали участь і в одному з «конкурентних» закупівель, де лише вони і були учасниками – виграв ТОВ «Комбуд-­Еко 77».

Для довідки: вже після запровадження в Дніпрі системи Prozorro, ТОВ «Комбуд-­Еко 77» брало участь у 8 тендерах і всі виграло, а ТОВ «Дніпропарк» з 6 тендерів – двічі програв на закупівлях в окремих освітніх закладах, але у районних комунхозів вигравав надійно.  Сума отриманих ТОВ «Комбуд-­Еко 77» коштів на виконання робіт – 1.182.676 гривень, «Дніпропарком» – 549.500 грн.

Більшість виграних робіт у наших фірм, зокрема в Центральному районі, – без вказання точного місця, дати та кількості оброблених дерев. І тому проконтролювати роботу підрядників складно.

ТОВ «Комбуд­-Еко 77» вже було фігурантом скандальних історій.

Перша, що відома нам, сталася навесні 2014 року, коли ТОВ «Комбуд-­Еко 77» подало на тендер Індустріальної районної у місті Дніпропетровську ради пропозицію про ліквідацію у травні-­грудні 2014 р. стихійних сміттєзвалищ та випадкого сміття на території району обсягом 252 м3 на суму 273.600 гривень. Другий допущений до етапу оцінки пропозицій учасник тендеру (учасник №1), як з’ясувала згодом прокуратура Індустріального району, не мав права брати в ньому участь, адже не відповідав кваліфікаційним критеріям до учасників у конкурсних торгах.

«Вказані обставини не були враховані замовником торгів, надана учасником №1 інформація не була перевірена, внаслідок чого пропозиція учасника №1 неправомірно не була відхилена та не було відмінено торги», – писав тоді «Лицам» прокурор Індустріального району Олександр Лисенко. Попри все, договір з ТОВ «Комбуд-­Еко 77» Індустріальна районна у місті Дніпропетровську рада тоді на стала розривати.

Ще один інцидент стався у липні поточного року, коли масово обрізалися в стовпчик дерева в прилеглій до проспекту частині парку Глоби. Про це писала газета «Горожанин». Угода, на підставі якої діяв підрядник, була укладена в березні, і також не містила точних вказівок щодо місця проведення робіт. А 28 липня – за два тижні після цих подій, і за два дні до обов`язкового введення в дію системи Prozorro – було оголошено про нову закупівлю «утримання зелених насаджень Центрального району» на 400.000 гривень, яку виграло те ж саме «Комбуд­-Еко 77», угоду ж уклали вже у вересні.

Наслідком «угод» з не визначеним конкретно місцем і характером – завжди стає зрізання виконавцем робіт зі здорових дерев гілок «до стовбура».

Чому ж замість нормального догляду за деревами у місті вчиняються такі варварські дії?

Наприклад, в нещодавній закупівлі комунального господарства Чечелівського району у «Комбуд­-Еко 77» утилізація не названа в предметі закупівлі. Але у кваліфікаційних вимогах значиться деревоподрібнююча машина, і ціни «повинні бути встановлені з урахуванням вивезення, утилізації».

На практиці це означає, що деревиною, яку залишається після обрізки, підрядник розпоряджається на свій розсуд, отже – зацікавлений зрізати якмога більше. Може, це пояснює, чому крім тополь (380­-400 грн. за куб дров по цінах на Оlx.ua) що називається «під роздачу» особливо часто потрапляють і акації (500­-650 грн.).

В своєму коментарі подіб­ні практики обрізки дерев не інакше як варварськими називає фахівець найвищого рівня – доктор сільськогосподарських наук, колишній ректор Львівського лісотехнічного інституту, академік Володимир Кучерявий:

«Обрізка дерев повинна відбуватися на основі біологічних і декоративних принципів, чому обрізання гілок «до стовбуру» в жодному разі не відповідає».

«Правильна обрізка – це обрізка від 3­-го відгалудження гілок, його дерево добре витримає і не загине, – стверджує академік. – Тобто перше відгалуження – це головні, або скелетні, гілки, від них йдуть гілки другого порядку, а вже далі гілки – третього порядку, які можна обрізати без пошкоджень для дерева. Не всі дерева витримують навіть правильну обрізку, а обрізка до стовбуру – означає просто калічити, винищувати дерева».

Це формулювання підтверджує і офіційний документ – Постанова Кабміну № 559 від 8 квітня 1999 р. зі змінами від 1 лютого 2012 р. Де вказано, що вважаються пошкодженими до ступеню припинення росту дерева, у яких знищено більше половини крони.

Різуни ж «Дніпропарку» та «Комбуд-­Еко 77» знищують майже всю.

Мотивацію дій підрядників мимоволі розкрив один із добровільних «захисників» ТОВ «Дніпропарк», екс­-директор КП «Зеленстрой» Михайло Крутіков. Коментую­чи для журналістів перипетії конфлікту мешканців пр. Богдана Хмельницького та працівників ТОВ «Дніпропарк», він сказав:

«Людям треба пояснити, чим відрізняється обрізка і омолодження дерев від рубки під корінь. Щоб вони розуміли, які документи вимагати у підрядчиків. У випадку омолодження і обрізки гілок акти обстеження і договори не потрібні. Згідно вимог Міністерства регіонального розвитку і будівництва, такі документи потрібні лише коли повністю зрізають дерева».

Дійсно, ніхто не буде ставити підписи під актом на списання здорового дерева. В угодах на «омолодження насаджень» ніхто не підписується під визнанням конкретного здорового дерева аварійним. І місце робіт, як ми не раз переконалися, не вказується. Вони не обмежують підрядника у виборі дерев для обробки. А вже після подібної «обробки» залишається лише дочекатись загибелі дерева, щоб спокійно оформити акт і спиляти залишки.

Треба зазначити, що сама по собі заміна старих дерев новими насадженнями – нормальний процес. Але в Дніпрі критично мало дерев навіть згідно існуючих норм озеленення міст. Повних інвентарних даних по дніпровським деревам просто не існує. За оціночними даними, що їх в 2013 році наводив кандидат біо­логічних наук, доцент ДНУ Вадим Манюк, потрібного показника в 12 квадратних метрів насаджень на людину тоді далеко не досягали. З того часу ситуація лише погіршилася.

В цих умовах кожне зрубане без компенсаційної посадки дерево – це ще і вкрадене у мешканців міста здоров’я. А посадка метрового прутика (хоча сучасні технології дозволяють пересаджувати значно більші дерева) на місце двадцятиметрової тополі – можливо й дуже вигідна справа, але не повноцінна заміна.

Тим часом згадані фірми за осінь уклали угоди про «видалення та омолодження зелених насаджень, санітарну та формовочну обрізку, обрізання сухих та аварійних дерев, санітарну обрізку, вивезення, утилізацію та інвентаризацію зелених насаджень – в чотирьох районах міста. Частина угод дозволяє діяти по всій території районів. Двічі вказується точне місце – колишній парк Ленінського комсомолу та Севастопольський парк.

Районні чиновники та горе­-підрядники почувають себе спокійно і продовжують свою чорну справу. Адже розправа з дніпровськими тополями публічно схвалена згори заступником мера Михайлом Лисенком. Той стверджує, що все йде по плану – старі дерева замінюються новими. 19 листопада він заявив у Facebook:

«За тиждень висаджено більше 600 дерев. За 5 років готує­мось повністю попрощатися з пуховими тополями».

Не подумавши, Лисенко тим самим фактично розписався в тому, що тополя все ж не омолоджують, як нас запевняють інші чиновники, а позбавляються від них…

Що ще не так із заявою Лисенка – найкраще ілюструють фото, якими він сам супроводив це вихваляння. На задньому плані – розкішні тополі, яких він хоче позбавити місто. На передньому – те, що нам видають за адекватну заміну: 1,5­-метрові гілочки. Ці дерева повноцінною заміною для спиляних тополь будуть, в кращому разі, років за тридцять! А поки що, всі ці роки, бруд з нашого «індустріального» повітря осідатиме в легенях громадян. Бо не буде тополь, які, загальновідомо, є ще і найкращим фільтром від вихлопних газів і стійкі від дій сполук сірки, хлору, аміаку, оксидів азоту. А один дорослий тополя очищає повітря від близько 30-­40 кілограм сажі та пилу.

Лисенко дивиться на проблему так, наче він здатен не дихати всі ці тридцять років. Але мешканці міста так точно не вміють. До того ж, тополя є ще й одним з найбільш ефективних «насосів», що витягують та випаровують ґрунтові води. Ії не дарма так масово висад­жували в нашому місті, з його постійними загрозами підтоплень.

Тож містяни, що зараз радіють обіцянкам про звільнення від тополиного пуху, можуть за кілька років знайти у себе нові хвороби, а у стінах своїх будинків – нові тріщини.

Віталій Непомнящий, Денис Суханов

4117

Ошибка в тексте? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции.

По теме:

Загрузка...

Сообщить об ошибке

Пожалуйста, используйте эту форму для коррекции ошибок.
Если вы хотите связаться с нами по другому вопросу — напишите нам.