Мы говорим то, о чём молчат другие Мы говорим то, что вы хотите слышать Мы говорим то, что вы должны знать

Происшествия


Борис Шевченко: «Великий наш архітектор Філатов сказав: «Тут має бути граніт!»

02.02.2018 13:04:08

Хто хоче закласти ПЗС гранітними плитами і чому начальник Управління державного архітектурно-­будівельного контролю Дніпровської міської ради Андрій Павлюков покриває незаконну забудову берегів, – «Лицам» розказав 82-­річний активіст.

Борис Шевченко, кандидат технічних наук, спеціаліст у космічній гідродинаміці, бувший співробітник КБ «Південне» і вчений, член організації «Всеукраїнське товариство «Просвіта». Нині – учасник ініціативної групи по протидії забудові прибережної захисної смуги Дніпра.

– Мешкаючи на Набережній Перемоги, я стежу за відношенням до берегів Дніпра.

Дніпро як місто дуже необережно відноситься до річки Дніпро: засмічує, забудовує. В такому вигляді Дніпру залишилось жити 150 років. Все, більше не буде, якщо так будемо ми відноситись до берегів Дніпра. Це кажуть вчені, дослідники.

Подивіться, наприклад, що сталося з парком «Сагайдак» (Воронцовський парк). Там же ж вже протоки немає! Представляєте? Вона мертва вже. Я, хоч Краснова не люблю, але він там в одному місці, метрів 500­-600, підтримує зелену зону. А далі – такі гори сміття, що ногу зламаєш. І далі засмічується. Та ще мало там забудовується.

А взяти прибережну зону Комунара, Красного Каміння, – будемо казати, од вокзалу. Все загороджено і стіки стоків, що не дай бог!

Придивимось і до Набережної Перемоги. Колись це були плавні. Їх перетворили на площадку для забудови. Лісовий масив зараз знищують. Великий наш архітектор Філатов сказав: «Тут має бути граніт!»

Я з ним зустрічався в свій час, коли він багато мандрував по світу. І він з захопленням розповідав, які там чисті береги, що вони не забудовані, що можна вийти порибалити. Старі забудови переносять від берегів на 300­-400 метрів.

А зараз я дивлюсь – то там, то там площадки на берегах дають під забудову. Аквапарк весь побудован на «липових» документах і порушеннях закону. «Липові» абсолютно всі!  Точно так і «Пивоварня».

Вони будувались після 2011-­го року. А у 2011­-му році пройшла кардинальна зміна Земельного кодексу України. У чому зміна? «Прибережні захисні смуги встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм…». Встановлюються! Раніше було «виділяються». «…Встановлюються по обидва береги річок та навколо водойм уздовж урізу води шириною» – і, відповідно, мала річка, середня річка, Дніпро – не менше такого­то. І немає у Кодексі такого, що хтось призначає розмір прибережної захисної смуги (ПЗС) чи хтось визначає, чи подібне.

Якщо пройтись по Набережній Перемоги там, де траса проходить, – в деяких місцях ПЗС прямо до траси підходить, а в деяких – метрів за 50 до траси закінчується.

А в нас – абсолютно не маючи документації або маючи застарілу, починають забудовувати.

Але, з цього є і користь. Коли зостанеться, то буде прикладом того, як порушувався Закон.

– Прикладом, як не можна робити.

– Як не треба робити. Можна чи не можна – це питання.

У вигляді лекції, розкажу наступне. Вся земля в Україні поділяється на категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно­заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

г) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико­культурного призначення;

є) землі лісового фонду;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв’язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Але прибережна захисна смуга (ПЗС) – вона не входить до категорії земель. Розумієте? В законі записано, що ПЗС встановлюється– встановлюється! –  на любій категорії землі.

Закон каже: вздовж ріки встановлюється ПЗС, відповідно, яка річка, такий і розмір ПЗС. Без її проекту – жодної забудови.

А в нас з 2011 року ні одного проекту ПЗС не зробили.

– У Дніпрі?

– У Дніпрі. Ні одного документу немає.

Був парень такий – Крупський. Крутив-­вертив, як циган Сонцем: то метр від води виділяли (під ПЗС – ред.), то 20 метрів. Банда! Я якось висказався в «Дніпроводгоспі»: «Ви – проектанти? Ні, ви – бандюги! Якби ви так проектували ракети, вони б ніколи не літали! За бажанням: я захотів – то зробив, захотів – то зробив, захотів – зменшив ПЗС… В Земельному кодексі 100 метрів записано, а ви переписуєте кодекс, пишете «20 метрів».

Ну, і таким прикладом стала зараз 56­та ділянка (з кадастровим номером 1210100000:03:149:0056, на якій будується 18­-поверховий комплекс Delmar Home club на ж/м Перемога­-2 – див. «Лица» №52 від 27.12.2017р. – ред.). Я там близько мешкаю. І я приглядався: то раз, у 2006-­му, ткнулись туди будувати – пішли, то іншим її виділили. І в тому році (2016­-му – ред.) почали валити дерева.

Ми потурбували їх – нам пред’явили першу сторінку договору, і на тому закінчилося.

Я почав збирати документи. Виявилося, що дозвіл на користування земельною ділянкою – до 2014­-го.

Я звернувся до земельної комісії.

Знаєте, мене в такі «штики» зустріли: «Чого Ви лізете?! Це не Ваша справа!».

А я можу поставити любого на місце. Своїми знаннями. Я задав два питання, з кодексу і з Конституції, а вони – не знають. «Мовчіть тепер, – кажу. – Ви займаєтесь розбазарюванням землі». – «Так в нас же ж – атошники!». – «Да, я згоден. Якщо пообіцяли атошникам роздавати землю – будь ласка. Але роздавайте землю там, де можливо. Ви ж хочете за рахунок заборонених земель дати землю атошникам, а далі прийде нормальний президент, закон стане діяти, і, щоб дотриматись законів, їх виселяти будуть! Розумієте!?»

В законі чітко написано: там, де в ПЗС раніше були побудовані будинки, якщо вони не відповідають режиму експлуатації ПЗС, вони мають бути винесені за межі ПЗС». Розумієте?

В кінці кінців, слідкуючи за ділянкою біля дому, я побачив на сайті Державної архітектурно­будівельної інспекції, що у травні 2017­-го року була видана декларація на право проведення підготовчих робіт для будівництва. Почав з’ясовувати: а на базі яких документів? Мені надходить лист: документів ніяких немає.

А Павлюков (начальник Управління державного архітектурно-­будівельного контролю Дніпровської міської ради Андрій Павлюков  – ред.), який видав цю декларацію… Я задаю йому питання: «На базі яких документів видано декларацію про початок будівельних робіт «Будівництво спортивно­-оздоровчого центру»? Де погодження з ГоловАПУ?». – Немає.

«Де прибережна захисна смуга?». – Немає.

Нічого немає! На всі питання відповідь – «Зареєстрована декларація». Це отписка, звичайна.

Є договір (між орендодавцем, Дніпропетровською міською радою, та Орендарем – Товариством з обмеженою відповідальністю «Срібний і компанія» – ред.), що він каже? Що договір укладено до 12 жовтня 2014-­го року. Зрозуміло?

А я задаю питання їм у 2017-­му році: «На базі якого документа будується (18­-поверховий комплекс Delmar Home club – ред.)?».

Саме цікаве, з точи зору прибережної захисної смуги, пункт 6.5. Прочитайте, будь ласка.

– «Використання земельної ділянки (пункт 1.1. цього Договору) можливе за умови затвердження відповідного проекту стосовно визначення меж прибережної захисної смуги».

– А його немає.

Зустрічі з будівельниками, які там працюють, ні до чого не призводять, бо їм дана команда, як, знаєте, солдатам…

– А хто там зараз працює, яка фірма?

– «Срібний і компанія». Вони не називають самої будівельної організації, а її на документі, який там вивісили, – не написано.

– А на щиті про забудову?

– Є телефоний номер «067­», куди звертатися. Я, скільки звертався, було нульове.

Ширина тої ділянки 75 метрів. Вона вся входить в прибережну захисну смугу. Ось це – рослинність, яка була там (показує фото дерев та чагарників – ред.), вона вся знищена.

В 2007 році вони отримали основний документ, що це – землі рекреаційного призначення. Я питаю: «Так, землі рекреаційного призначення, але де ж прибережно захисна смуга?». – «Яка прибережно захисна смуга? Це ж – землі відпочинку, яка там ПЗС!». Ну, просто дурачка з себе будують.

Але мене не проведеш: немає такої категорії землі «прибережна захисна смуга», вона зобов’язана бути на любій категорії.

Мої всі потуги на те, щоб найти щось важливе, закінчилися паном Воліком (головний архітектор міста Дніпра Дмитро Волік – ред.): сплив термін зберігання таких-­то копій, їх нема.

Розумієте? Він не може надати мені нічого, ніяких документів!

– Тоді через Управління державного архітектурно-­будівельного контролю Дніпровської міської ради, яким керує Андрій Павлюков,  я запросив, на базі якого документу була надана декларація на підготовчі роботи для будівництва. Ось відповідь, прочитайте.

– «Розглянуто Ваше звернення стосовно відсутності інформації. Управлінням зареєстрована декларація на початок виконання підготовчих робіт…». Точка…

– На цьому базуючись, я й почав турбуватись: «Люди добрі, будівництво йде. А де стенд?».

На мої питання про стенд були одні відписки. Саме цікаве: стенд з’являється після шостого грудня. А у відповіді зазначено, що у місці перевірки стенд є вже на 6­-те грудня. Ось фотографія з мого фотоапарату на 6­-те грудня – бачите, і близько стенду не має! Ось – стенд є на фото 26-­го грудня. А в листі з міськради пишуть, що на 6-­те число він вже стоїть.

– А чому Павлюков покриває забудовника?

– Бо Павлюков – відповідальний. Якщо буде «каток котитись», то – по ньому. Він – відповідальний, його – державний контроль.

Колись я зв’язався з обласним державним контролем архітектурних будівництв, у 2014­-15­-му, мені напряму було сказано: «От ви зараз в нас вивчитесь, але Ви нічого не доб’єтесь». Просто напряму було сказано. «У Вас не хватить сил, щоб нас подолати». «Нас подолати»!

В кінці кінців, я зв’язався з їхнім центральним, київським органом. А вони мені розписали, чим хто займається, – і тут все стало на свої місця.

Відповідальність за надання земельної ділянки несе за собою міська рада.

Хоча і вона не має права теж (але це вже конституційне). Поки що міська рада.

За безпосередньо будівлю і додержання стандартів будівлі – обласний державний контроль в архітектурі та будівництві.

Але в 2016-­му році таке право дали організувати і при міськраді. І вони рік не могли почати працювати – укомплектовувалися. В кінці кінців, на початку 2017-­го почали давати відповіді.

Ця контора настільки закрита, настільки закрита, що легше попасти деінде, ніж до них.

– А Ви не зустрічалися з цим Павлюковим?

– А з ним неможливо зустрітись. Неможливо навіть пройти до виконавців відповідей – треба якось замовляти через когось. Це пов’язано, я розумію, з чим: закрити документи. Щоб підноготна їх не видна була.

Я один раз прийшов до Управління державного архітектурно­-будівельного контролю Дніпровської міської ради. В приймальний день, все як потрібно. Простояв дві з половиною години після того, як мені сказали: «Зараз до Вас вийде наш представник, забере Вас, і Ви пройдете». Дві з половиною години простояв. Ніхто не вийшов, і на дзвінки далі ніхто не відповідав. Потім кинули: «Почекайте ще з годинку!». Я сказав: «Передайте цій пані, яка мені призначила, що я її в очі не хочу бачити. Якщо цей…», – не «керівник», я грубо висказався, – «…чекає від мене подачки – не буде!».

І все. Я зрозумів, що туди заходити – це повний нуль.

Але цим не закінчується, я ж продовжую довбати їх. І в кінці кінців наступає такий чєрьод, що видно, що таке наша міська рада в системі контролю.

Наша міська рада перекинула контроль на відповідний район. Читайте.

– «Виконком Соборної у місті ради повідомляє, що звернення розглянуте з виїздом на місце. 16.08 та 21.08 візуальним оглядом встановлено, що територія частково огороджена зі сторони вулиці Набережна Перемоги. Отримати пояснення не представилося можливим через відсутність будь­кого за вказаною адресою. Дане питання стоїть на контролі».

– Вот: будівництво йде, повним ходом, – вони його не бачать. У серпні почали вичищати площадку від тих паростей, що я вам показав, оточена була ділянка, завозити стали пісок, бурили скважини, працювали бульдозери, завезли техніку. Техніка бурила і ставила палі. Не забивні, а наливні. Тобто, буриться, вставляється арматура і заливаються палі.

От Павлюков мені пише…

– «20.09.17 управлінням здійснено виїзд для проведення позапланової перевірки щодо дотримання суб’єктом будування законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів на об’єкті містобудування за зазначеною адресою. … В ході перевірки встановлено, що будівельні роботи не проводилися».

– Вот вам і все. На дати зверніть увагу.

Я продовжую писати на мі­ськраду – ті відправляють на Соборний район, а Соборний район повідомляє, що в них відсутні документи на будівництво. Уявляєте собі, що робиться?! Якщо ви контролери, у вас мають постійно на столі документи бути. Ви ж хозяєва землі – так в Конституції записано, а у вас – нічого немає!

В кінці кінців, вони почали здаватись.

Останнє, будь ласка…

– «…Направлено лист до Департаменту по роботі з активами з проханням направити на адресу виконкому копії рішень міської ради про договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами…».

– А вам що, треба було стільки часу чекати?

– А що таке 56­та та 41­ша ділянки?

– 56­-та – я вам показував договір, а 41 – сусідня. Вони її зайняли взагалі невідомо, яким чином.

…А як же ж ви контроль без документів провели? Виявляється, документи тільки тепер взяті.

Ось наша річна боротьба з’ясувала: документів немає, вони будують.

– А можна питання? Забудовник сказав (на відео у Інтернеті – ред.), що ці сваї несправжні, тимчасові…

– Пробачте мені, але я б його взяв би і со сваями забетонував.

Кажу: на рихлих грунтах палі традиційні, які ви бачили, забивати бєзтолку. Тому сверлиться дірка глибиною метрів 9-­10, а то і 12, ставиться арматура і заливається бетоном. Як будували «Дніпрогес».

– Тобто, це неправдива інформація, що забудовник сказав, що це тимчасові сваї?

– Абсолютна брехня, 100%-­ва.

Іще краще: я відкриваю топокарту по ділянці 41. Виявляється, – записано в офіційному документі, – запас по водності – 1%.

Ви не розумієте, що я сказав?

Значить, земля відносно рівня води наскільки піднята. Вода – на відносному рівні – 52 метри, будують будівлю – 53,5 метри. То називається – «паводок», все заллє і знесе.

Нормальні страхові компанії таку будівлю на страховку не візьмуть. Тому, що будь-­який підйом води…

Олена Гарагуц

3130

Ошибка в тексте? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции.
Загрузка...

Сообщить об ошибке

Пожалуйста, используйте эту форму для коррекции ошибок.
Если вы хотите связаться с нами по другому вопросу — напишите нам.