Мы говорим то, о чём молчат другие Мы говорим то, что вы хотите слышать Мы говорим то, что вы должны знать

Общество


Чи побачать ще дніпряни зірки у планетарії?

05.12.2018 12:48:23

Цього понеділка, 3 грудня, багатьох жителів Дніпра обурила новина про закриття улюбленого городянами планетарію. Ми спробували розібратися, що ж сталося.

Багато поколінь дніпрян вивчали тут Всесвіт і з захватом дивилися у зоряне небо, вирушали у віртуальну космічну подорож або відвідували астрономічний гурток «Оріон». Протягом п’ятдесяти років двері планетарію були гостинно відкриті для всіх бажаючих. І ось раптом на сайті Дніпровського планетарію з’явилося оголошення, що з 03 грудня 2018 року цей міський комунальний заклад культури закритий для відвідувачів.

«Листа за підписом Голови правління ГО «Аерокосмічний музейний центр культури та освіти молоді» (АМЦКОМ –авт.) з приводу припинення господарської діяльності та звільнення приміщень адміністрація Планетарію отримала 29 листопада 2018 р. о 16:15.

З вересня 2018 року 93% приміщень Дніпровського планетарію надано в оренду ГО «АМЦКОМ» за Рішенням Дніпровської міської ради VII скликання. З метою здійснення капітального ремонту або реконструкції. Терміни початку та закінчення «ремонту» нам не відомі. Сподіваємось, що у 2019 році ви зможете відвідати оновлений усучаснений планетарій», – йдеться в заяві колективу Дніпровського планетарію.

Міська влада обіцяє найкраще у світі обладнання

У мерії Дніпра поспішили заспокоїти містян і надали свої роз’яснення на терміново зібраній прес­конференції. Заступник міського голови Олександр Шикуленко поінформував, що будівлю Дніпровського планетарію закривають на масштабну реконструкцію. Адже за півстоліття у ній жодного разу не робили капітального ремонту. Також у планах закупівля нового сучасного обладнання замість вже застарілого існуючого. «Буде найсучасніше проекційне обладнання у світі!» – пообіцяв пан Шикуленко. З міської казни на все це не витрачатимуться. Власні кошти і гроші українських та іноземних інвесторів має залучити громадська організація «Аерокосмічний музейний центр культури та освіти молоді». Вона ж і проведе переобладнання та ремонт планетарію, закупить сучасну демонстраційну техніку. За попередньою оцінкою, для цього знадобиться десь 50 млн грн.

Голова правління ГО «АМЦКОМ» Михайло Рябоконь уточнив, що найновіше обладнання, яке планують закупити, коштує 28 млн грн і фахівців планетарію навчатимуть з ним працювати. Громадська організація планує також залучати студентів до створення новітніх технологій у планетарії. «Вони працюють над інтерактивними експонатами і фільмами про Сонячну систему. Плануємо, щоб школярі відвідували нові програми на постійній основі та навчалися за ними», – пояснив Михайло Рябоконь.

Оновлений планетарій у мерії обіцяють відкрити влітку­восени наступного року, а загалом проект розрахований до 2021-­го.

З цього ж понеділка у КП «Дніпровський планетарій» з’явився і новий керівник –  в. о. директора Сергій Лінговський. І на прес­конференції він вже встиг сказати своє слово: «Неможливо зробити ремонт, не закриваючи будівлі. Планетарій працюватиме в особливому режимі. Під час проведення робіт працівники планетарію прийдуть безпосередньо до своїх глядачів. Ми розробили програму «Палітра Всесвіту», вона розрахована на використання у звичайних приміщеннях, наприклад, у школах, закладах для людей з обмеженими можливостями.

За домовленістю з інвестором, ця програма буде безкоштовною для глядачів. І зараз ми складаємо план виїздів до шкіл міста. Маємо дуже багато заявок».

І Олександр Шикуленко наголосив, що планетарій попри ремонт продовжуватиме свою роботу. Та запевнив, що жодного працівника КП не скоротять, всі отримуватимуть заробітну плату. 

Чому ж звільняються працівники?

Між тим, не все так гладко, як розповідають у міськраді. Зокрема, працівники закладу культури самі пишуть заяви на звільнення. А питання закриття улюбленого містянами планетарію бурхливо обговорюють у соцмережах. «Вас що, віджали???» – запитують люди на сторінці у ФБ «Дніпровський планетарій» працівників закладу. «Ні. Нас міськрада здала в оренду на 15 років з метою модернізації». «Якби ми самі знали щось. Нам не дають інформацію. Якщо в місті буде новий спейс­хаб, то чудово». «Але того планетарію, який був з апаратом Карл Цейсс, точно не буде. Його фактично вже нема від сьогодні», – відповідали ті.

«А що з командою планетарію?» – «Команда звільнилась. Дехто пішов до орендарів на роботу». «…пише людина, яка донедавна була адміністратором сторінки і яку без пояснень відсторонили від посади в суботу ввечері».

«Из замечательного персонала там на сегодня остался один гл. бухгалтер и завхоз! все остальные уволились… а это пишут как раз люди, которые и поспособствовали сдачи в аренду нашего Планетария!»

«Сейчас персонал уволился. Осталось несколько человек, – кто­-то сотрудничает с арендатором, кто­то дорабатывает до какой­-то даты».

У коментарях відзначили, що нинішні сайт і сторінку планетарію у ФБ згодом видалять і створять нові. Також одні дописувачі соцмережі запитують, навіщо для ремонту потрібна ГО (зареєстрована 2017 року) і чому їй віддають приміщення планетарію в оренду. Інші відповідають, що так краще залучати гроші інвесторів, адже це не бюджетні кошти.

До речі, ГО «АМЦКОМ» пов’язують з приватним космічним підприємством з американсько­українськими коренями Noosphere Ventures (і відкритим в Дніпрі кілька місяців тому приватним космічним підприємством Firefly, нещодавно обраним НАСА для співробітництва). Саме воно, напевно, і є тим самим іноземним інвестором, яке вкладатиме кошти в реконструкцію планетарію.

Шеф з комунікацій Noosphere Ventures Тетяна Снопко написала у ФБ, що планетарій буде таким як Noosphere Engineering school на території ДНУ. А в. о. заступника міського голови Дніпра Яніка Мерило на своїй сторінці у ФБ в середині листопада розповіла про плани розвитку міста у космічній галузі і про один з проектів під назвою «Центр Науки і Космоса».

«Помимо центра науки и космоса, в планах – создание Музея истории космоса, театра и планетария, экспериментариума, лаборатории, образовательные объекты, конференц­залы, Open Air аттракционы, национальный хаб космонавтики и аэронавтики, а также бизнес центр», – написала Яніка Меріло і надала посилання на презентацію проекту».

За посиланням наглядно продемонстровано «планів громадьйо», але незрозуміло, де саме і коли будуватимуть центр і чи пов’язаний він із нинішньою реконструкцією існуючого планетарію. Чи буде він після оновлення частиною центру, чи там створять ще один планетарій (адже про нього  згадується в проекті).

Орендарі диктують умови

Не знає відповіді на це запитання і колишня директорка комунального закладу культури «Дніпровський планетарій» Юлія Зоц, яка минулої п’ятниці написала заяву про звільнення. За її словами, будівля планетарію і справді потребує реконструкції. Ремонти тут раніше робилися лише поточні і косметичні. Зокрема, у 2012 році перефарбували стелю Зоряної зали, а 2015­-му замінили у ньому стіл і крісла, зробили «косметику». Наразі сходи планетарію, запасний вихід знаходяться в аварійному стані.

Стосовно обладнання пані Зоц нам розповіла, що культурний заклад має унікальний апарат німецької фірми Карл Zeiss, який дає проекцію зоряного неба. Він старий, але якісний і може пропрацювати ще багато років. Окремо є також сферичне дзеркало, за допомогою якого робляться динамічні картинки на весь купол. На наші запитання стосовно причин її звільнення та інших співробітників закладу, колишня його керівниця відповіла: «Так, я написала заяву. Але наразі не маю жодних документів ані на своє звільнення, ані на призначення на цю посаду іншої людини. Тому зараз не можу нікого вважати новим керівником планетарію. Ми завжди самі заробляли собі на зарплату – з бюджету виділялися лише незначні суми на комунальні витрати. Сьогодні за нашим комунальним закладом орендатор залишив лише 7% площі приміщення. І колектив залишився без основного джерела заробітку. Орендарі закидали мені, що начебто затягую процес реконструкції. Хоча я надавала всі необхідні документи. Крім того, ми неодноразово зверталися до пана Рябоконя з проханням скликати прес­конференцію. Хотіли побачити і план реконструкції, а потім вже закриватися. Та мені сказали, що це питання не мого рівня компетенції, що є орендодавець – міська рада. Але ж я відповідаю за колектив і маю планувати роботу закладу. Кілька днів тому у формі диктату нам сказали закриватися з 3­го числа. Попри те, що ми просили зробити це з середини січня, адже на новорічні свята запланували відповідні святкові заходи і вистави. На жаль, нас не почули».

Також, за словами Юлії Зоц, представники АМЦКОМ вимагали кудись прибрати існуюче обладнання. «А куди його діти на 30 квадратних метрах, які були залишені орендарями закладу? Вони також розповсюджували недостовірну інформацію, через яку мене викликали на килим у міськраду.

Чому співробітники планетарію почали звільнятися? Бо не бачать перспективи. Наразі незрозуміло, чи залишиться планетарій культурним закладом. Чи збережеться колектив при ГО? Новопризначений Сергій Лінговський раніше працював у нас в. о. директора на час моєї декретної відпустки. Його брали як лектора, але жодної лекції він не прочитав. Він не є професіоналом. Люди кажуть, що не будуть з ним працювати».

Юлія Зоц наголосила, що зараз важливо не скандал утворити, а привернути увагу до Планетарію. А також донести громаді міста, що Планетарій – то її власність. І саме громада має контролювати процес реконструкції.

Ми повністю з цим згодні. Ось і Михайло Рябоконь заявив: «Оскільки планетарій – це власність міста, ми в жодному разі не претендуємо на нього. За договором, вкладаючи кошти, ми навіть не можемо звертатися з проханням віддати нам у власність цю будівлю. Все залишиться місту. Наша мета – створити сучасний технологічний планетарій, де молодь зможе навчатися».

Звучить все складно – хто ж проти сучасного планетарію із новітнім обладнанням. Тим більше, якщо він залишиться у власності міської громади. Але чому процес оновлення планетарію такий непрозорий? 

Наталія Біловицька

1229

Ошибка в тексте? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции.
Загрузка...

Сообщить об ошибке

Пожалуйста, используйте эту форму для коррекции ошибок.
Если вы хотите связаться с нами по другому вопросу — напишите нам.