Мы говорим то, о чём молчат другие Мы говорим то, что вы хотите слышать Мы говорим то, что вы должны знать

Общество


У Нікополі одну з вулиць пропонують назвати на честь Федора Вовка

13.12.2018 11:52:00

Віце-президент Української головної визвольної ради, ОУНівець Федір Вовк та його дружина Єлизавета Шкандель були педагогами ( Федір – директором школи, а Єлизавета – вчителем). Подружжя визнано праведниками народів світу.

Про історію подвигу Федора Вовка розповідають на сайті Нікопольської міської ради.
17 серпня 1941-го року Нікополь окуповали гітлерівські війська, а вже через декілька місяців, 3 та 5 жовтня, в місті відбулось два розстріли євреїв. Однією з подруг Федора та Єлизавети була Сара Бакст, також вчителька. Вона була заміжня за українцем, і у пари було двоє маленьких дітей.

Турбуючись за долю Сари, Федір зв’язався з її чоловіком і під час розмови з ним взнав, що Сара десь ховається разом зі своєю матір’ю, Єлизаветою Бакст та дворічним племінником Володимиром. Вони втрьох були єдиними членами родини Бакст, яким вдалося вижити під час розстрілів.

Федір Вовк та його дружина вирішили допомогти Сарі та її родичам. Спочатку вони сховали у своєму будинку старшого сина Сари Віктора, а потім звернулись до своєїподруги Марії Мізіної, й та погодилась, у випадку необхідності, сховати Сару у своєму будинку.

Для Єлизавети Бакст Федір дістав фальшиві документи та відправив її до своїх друзів, що мешкали в селі Варварівка. Там до самого кінця окупації вона пропрацювала прибиральницею в школі, і ніхто не здогадувався про те, що вона – єврейка.

Маленький Володимир жив у тому ж селі, і ніхто нічого не знав про його походження. Сара протягом трьох місяців ховалась у Марії Мізіної. Вдень вона відсиджувалась у підвалі, а вночі піднімалася в квартиру, де завжди могла обігрітися та вимитися.

Пізніше Федору вдалося дістати для Сари фальшиві документи і він допоміг їй виїхати в сільську місцевість. Сара оселилася у віддаленому селі, і лише Федір Вовк та його дружина знали про те, де вони ховаються. Коли Сара облаштувалася, Федір перевіз до неї її сина Віктора. Молодший син Олександр протягом всієї окупації прожив зі своїм батьком – українцем.

Після звільнення, що відбулося 8 лютого 1944-го року, всі члени родини Бакст, що вижили,повернулись у Нікополь.

12 липня 1998 року Яд Вашем нагородив Федіра Вовка, його дружину Єлизавету Шкандель та Марію Мізіну почесним званням «Праведник народів світу».Нікопольська міська рада пропонує мешканцям міста долучитися до громадського обговорення з питання найменування вулиці ім. Федора Вовка.

935

Ошибка в тексте? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции.
Загрузка...

Сообщить об ошибке

Пожалуйста, используйте эту форму для коррекции ошибок.
Если вы хотите связаться с нами по другому вопросу — напишите нам.