Мы говорим то, о чём молчат другие Мы говорим то, что вы хотите слышать Мы говорим то, что вы должны знать

Потребитель


Стягнення збитків спричинених аварійними режимами роботи електромережі та роль судової експертизи в цьому процесі

14.03.2019 16:29:06

Часто в електромережах побутових споживачів трапляються аварійні режими зокрема: короткі замикання, пониження чи підвищення номінального значення напруги. В цій статті розглянемо випадки, коли аварійний режим стався не з вини споживача.

Вступ

Досить часто в електромережах побутових споживачів (0.4 кВ) трапляються аварійні режими зокрема: короткі замикання, пониження чи підвищення номінального значення напруги та ін..

З огляду на статистичну кількість випадків аварійних режимів що сталися в побутових електромережах, не завжди прилади захисту побутових електромереж здатні належним чином розпізнати та відреагувати на такі аварійні режими, що в свою чергу приводить до спричинення шкоди та завдані збитків зокрема виходу з ладу побутової техніки, електротравматизму та пожеж.

Стандартна номінальна напруга Uн для мереж низької напруги загального призначення має значення 220 В між фазним і нульовим проводом. Зміна напруги не повинна перевищувати ± 10 % від величини номінальної напруги. Тобто нормальним значенням напруги в побутовій електромережі є діапазон в межах 198 – 242 В. Робота електромережі, напруга якої вище або нижче зазначеного діапазону є аварійним режимом.

В цій статті розглянемо випадки, коли аварійний режим стався не з вини споживача. Навіть якщо в вашому домоволодінні нова, надійна електромережа, коштовний апарат захисту від коротких замикань австрійської чи німецької фірми виробника, встановлено УЗО чи дифреле, то навіть в цьому випадку ваша електромережа не захищена від перенапруг.

Причини виникнення перенапруг в побутових електричних мережах

Як відомо перенапруга – це імпульсне перевищення номінальної робочої напруги мережі або стрибок напруги (наприклад, при ударі блискавки).

Причини перенапруг і провалів напруги в мережі живлення обумовлені, перш за все, низькою якістю електромереж і невисокою культурою енергоспоживання. Максимуми напруги мережі живлення, як правило, пов'язані з мінімальним навантаженням енергосистеми і спостерігаються в нічний час. Найбільші коливання напруги в електромережі припадають на початок і кінець робочого дня.

Перенапруги в електромережі виводять з ладу стандартні прості схеми захисту від імпульсних перешкод (наприклад, варистори.) і імпульсні блоки живлення. Окремо можна виділити дві найбільш поширені монтажні помилки, що призводять до перенапруг:

  • Нерівномірне навантаження трифазної мережі електроживлення через перевантаження однієї фази споживачами електроенергії;
  • Перевантаження нейтралі електромережі через менший перетин провідника у нейтралі, ніж у фази.

Порядок дій направлених на виявлення наслідків аварійного режиму

та встановлення розміру збитків

Для встановлення розміру збитків та особи винної в завданні збитків що виникли в результаті аварійного режиму в електромережі, необхідно дотримуватись чіткого алгоритму дій направлених на їх відшкодування. Для цього необхідно зібрати якомога більше доказів у тому числі речових, що мають відношення до події.

У випадках коли аварійний режим в електромережі призвів до пожежі, то така подія класифікується зокрема нормами кримінального кодексу України а саме, статтею 270 «Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки», і в такому випадку порядок огляду місця події, збору доказової бази, встановлення причин та механізму події покладається на слідчого.

В той же час, якщо майну особи завдано шкоду, а правопорушення не підпадає під класифікацію кримінального кодексу України, то порядок стягнення збитків регулюється цивільним кодексом, а обов’язок доведення вини та розміру збитків покладається на позивача. Алгоритм дій в таких випадках має свої особливості які залежать від конкретної ситуації що склалася. Однак є приблизний порядок основних заходів які необхідно провести для належного відшкодування завданої шкоди.

Зокрема, адвокати пропонують діяти за таким алгоритмом:

1. Насамперед потрібно зателефонувати диспетчеру електромереж та диспетчеру компанії-управителя та зафіксувати звернення з приводу даного випадку. При цьому необхідно записати час та прізвище людини, яка прийняла усне звернення, а також номер заяви.

2. До приходу комунальників та електриків слід зробити фото, відео для підтвердження пошкодження мережі, техніки.

3. Відтак потрібно направити звернення в обидві установи з підписами двох сусідів, з вимогою з’ясування причини перепаду напруги та здійснення обстеження приміщення.

4. Під час обстеження приміщення працівниками комунальних установ має бути складено акт про порушення. При заповненні цього акту варто наполягати на зазначенні причини – техніка згоріла внаслідок перенапруги. Якщо представник підприємства відмовляється в акті зазначати це, заявник не зобов’язаний його підписувати.

5. Після цього слід звернутися до підприємства з ремонту техніки та попросити акт обстеження із зазначенням причини пошкодження, можливість та вартість ремонту. Обов’язково зберігайте чек, квитанцію про послуги сервісного центру з ремонту техніки.

6. Відтак слід отримати висновок електротехнічної експертизи. В суд можна подавати і без цього висновку, і вже під час судового розгляду наполягати, щоб експертиза була проведена за запитом суду. В той же час слід пам’ятати, що з моменту виникнення аварійного режиму до призначення експертизи судом може пройти досить багато часу, а важливі сліди, як докази аварійного режиму, можуть бути знищені часом або в процесі відновлення пошкодженої електромережі або електроприладів.

7. Зібравши докази, потрібно написати обґрунтований лист-претензію, виклавши суть, причини та вимоги. На листі слід зазначити «додатки» та перерахувати назви документів та кількість їх аркушів (акт-претензія, чеки, відповіді, висновки).

8. Якщо відповідь про задоволення претензії не надійшла, потрібно звертатися до суду з вимогою відшкодування шкоди.
(https://zib.com.ua/ua/print/132319-advokati_radyat_yak_povernuti_zbitki_vnaslidok_perenaprugi_v.html)

Суть судової електротехнічної експертизи

Непоодинокими є випадки коли енергопостачальна організація не визнає своєї провини, а ні на етапі комісійного огляду приміщення та складанні акта про порушення, а ні на етапі претензійного розгляду, та навіть в суді.

Юристи енергопостачальних компаній по відношенню до пересічних громадян, набагато краще обізнані в справах щодо стягнення збитків, механізму доказування та спростування причин виникнення аварійних режимів. А отже і наявні у вас докази наприклад такі як, акт із сервісного центру про те що «телевізор згорів через високу напругу», можуть бути з легкістю спростовані або визнанні неналежними в тому числі з формальних причин. Тому для захисту своїх порушених прав необхідно мати докази на підставі яких можливо встановити причино-наслідковий зв'язок між наслідками (збитками) та діями (бездіяльністю) постачальника електроенергії за договором. Одним із таких доказів може бути висновок судового експерта електротехніка.

Як різновид судових інженерно-технічних експертиз електротехнічна експертиза – це процесуальна дія, яка складається з проведення досліджень та надання висновку експертом з питань, рішення яких потребує спеціальних знань в галузі електротехніки.

Завдання судової електротехнічної експертизи (експертного електротехнічного дослідження) за спеціальністю 10.18 «Дослідження технічної експлуатації електроустаткування» спрямовані на встановлення фактичних даних та обставин справи (події), що відносяться до її предмету, шляхом дослідження її об’єктів відповідними методами. В залежності від питань які ставляться експерту, можливе залучення експертів не тільки електротехніків, а і пожежотехніків, товарознавців та ін..

Слід зазначити, що результати проведення судової експертизи оформлюються висновком експерта відповідно до вимог процесуального законодавства України, крім того експерт, що надав такий висновок несе юридичну відповідальність за проведені дослідження, а отже спростувати або визнати неналежними такі докази в суді буде практично не можливо.

На сьогоднішній день в Дніпропетровській області єдиною державною установою де на замовлення юридичних та фізичних осіб проводяться судові експертизи та експертні дослідження, є Дніпропетровський НДЕКЦ МВС України, що знаходиться за адресою: м Дніпро, вул. Будівельний тупик, 1.

Підсумовуючи наведене вище можна зробити висновок, що процес доведення та стягнення збитків за шкоду завдану «електричною енергією» досить складний, потребує не тільки юридичної обізнаності, а і спеціальних технічних знань та покладається цілком на потерпілу сторону, а роль судової експертизи досить вагома в цьому процесі. В той же час успіх, як і в будь-якій справі, залежить від якості доказової бази.

Стаття надана відділом вибуховотехнічної та пожежотехнічної  

судової експертизи НДЕКЦ МВС України

1219

Ошибка в тексте? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции.
Загрузка...

Сообщить об ошибке

Пожалуйста, используйте эту форму для коррекции ошибок.
Если вы хотите связаться с нами по другому вопросу — напишите нам.