Мы говорим то, о чём молчат другие Мы говорим то, что вы хотите слышать Мы говорим то, что вы должны знать

Политика


«Ми постійно допомагаємо громадянам!»

31.08.2019 15:18:05

Як працюють поліцейські офіцери Томаківської громади.

У Дніпропетровській області продовжується впровадження проекту «Поліцейський офіцер громади», який є однією із складових реформи з охорони правопорядку. На цей час підготовлені відповідно до потреб ОТГ у сфері безпеки поліцейські замінили собою дільничних у 22 об’єднаних територіальних громадах.

Поліцейські офіцери громади постійно перебуватимуть в ОТГ, періодично з’являючись до відділу поліції для звіту чи отримання настанов. Комунікація поліцейських з керівництвом відбувається з використанням електронних засобів зв’язку.

Цей проект передбачає новий рівень співпраці голів та активу ОТГ з поліцією, для того, щоб спільно знаходити, вирішувати, усувати та викорінювати проблеми на причинному рівні, перед тим, як вони можуть перетворитися у великі неприємності.

Такий підхід у роботі поліції називається проактивним і є дуже ефективним у цивілізованому світі. Взаємодію поліції та громади ще називають англійським терміном Community Policing. Вона полягає у тому, що поліція працює, враховуючи думку громади щодо проблем безпеки та громадського порядку на території обслуговування.

Для проведення відкритого обговорення втілення реформи Національної поліції журналісти громадської організації «Люстраційна Антикорупційна рада Придніпров’я» у серпні поточного року відвідали Томаківську селищну об’єднану територіальну громаду.

Створена вона у 2016 році і до її складу входить 29 навколишніх сіл з населенням понад 14.600 осіб.

На території громади з 01 червня 2019 року приступили до роботи три поліцейські офіцери громади – старший лейтенант поліції О. П. Швидкий, лейтенант поліції Д. П. Співак та капітан поліції О. М. Левада.

Кожен з них забезпечений новим службовим автомобілем, планшетом, новою формою. Відтепер офіцери мають нові повноваження і завжди працюють поруч із мешканцями, кожний на своїй дільниці.

Громадою виділене приміщення для поліцейської станції. Приміщення забезпечене мінімальним комплектом умеблювання, металевою шафою та інвентарем, необхідною комп’ютерною оргтехнікою та витратними матеріалами.

 

З томаківськими поліцейськими офіцерами громади – Вадим Чепурко (справа), полковник міліції, експерт-консультант проекту «Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» у 10-х громадах на території Дніпропетровської області» 

 

Список обов’язків офіцерів чималий. Це і патрулювання території, і реагування на крадіжки і аварії, і профілактична робота з населенням, але головною метою своєї роботи самі офіцери вважають завоювання довіри громадян.

З метою визначення, наскільки жителі Томаківської громади обізнані у питаннях реформи поліції, проведене соціологічне дослідження. Всього опитано 49 респонденів, з них: 20% чоловіки (10 осіб) та 80% жінки (39). За віковою нормою респондентів: молодь складала 43% (21), люди середнього віку – 47% (23), особи похилого віку – 10% (5).

Ступінь довіри мешканців громади до роботи Нацполіції можна оцінити як «скоріше довіряють», оскільки позитивні оцінки надали 80% (39 мешканців) і, відповідно, 20% опитуваних (10) надали негативну оцінку.

Переважна кількість респондентів – 80% – відповіли, що вони інформовані про проект «Поліцейський офіцер громади», при цьому 81% опитуваних (40) знають імена і прізвища офіцерів та їх телефони, або вже бачили їх в обличчя.

За час роботи офіцерів поліції 3 особи з числа опитуваних звертались до них для вирішення своїх питань, при цьому всі залишились задоволеними результатами дій офіцера.

Оцінка рівня особистої безпеки жителів селища свідчить, що серед опитуваних 51% (25 осіб) відчувають себе швидше безпечно або цілком безпечно, 2% (1) – відчувають себе в небезпеці, 47% (23) з оцінкою не визначились.

На думку 31% (15 осіб) рівень безпеки життя в ОТГ за останні два місяці покращився, 41% (20) вважають, що він не змінився, погіршення рівня безпеки ніхто не відмітив і 28% (14) з відповіддю не визначились.

Серед опитуваних небезпечними факторами для себе та своїх близьких 59% (29 осіб) назвали можливість нападу хуліганів, 65% (20) – крадіжки особистого майна з будинків чи квартир, 39% (19) – вуличні пограбування. 10% (5 осіб) тривожить можливість стати жертвами злочинів на сексуальному ґрунті і 12% (6) до таких факторів віднесли домашнє насильство. Також 35% (17 осіб) до найнебезпечних факторів віднесли дорожньо-транспортні пригоди і 18% (9) – викрадення автомототранспорту.

Респонденти висловили наступні побажання своїм поліцейським офіцерам:

* добросовісно виконувати свої посадові обов’язки та відповідально ставитись до виконання завдань;
* частіше спілкуватись з людьми, проводити бесіди та зустрічі з мешканцями громади;
* більше часу приділяти патрулюванню території, яку обслуговують, в нічний час;
* оперативно прибувати за викликом;
* частіше бувати у селах, віддалених від центру громади;
* мати достатній рівень фізичної підготовки, постійно працювати над підвищенням особистих моральних якостей та інтелектуального рівня.

При відкритому обговоренні впровадження на практиці реформи «Поліцейський офіцер громади», яке проводилось в формі дискусії «відкритий мікрофон» за участю поліцейських офіцерів, журналістів та мешканців Томаківської громади, висвітлені питання щодо цілі самої реформи та ситуації з безпекою в ОТГ.

Учасники обговорення отримали можливість задати запитання різного характеру офіцерам, а також внести пропозиції щодо поліпшення у сфері безпеки та висловити свої побажання щодо успіхів у їхній роботі.

Інформація, отримана під час зустрічі та обговорення реформи, свідчить, що і громадяни, і офіцери поліції не аби як зацікавлені в успішній реалізації проекту. На жаль, керівники Томаківської ОТГ не знайшли часу для участі у заході, але ми сподіваємось, що вони розуміють, що безпека в громаді – це не лише справа поліції, це – наша спільна справа. Тільки об‘єднавши зусилля можна створити на своїй землі комфортне та безпечне для проживання людей середовище.

ПРЯМА МОВА

Під час «Відкритого мікрофону» у Томаківській ОТГ поліцейські офіцери громади (один з трьох, Олег Левада, був у відпустці) розказали про себе та відповіли на питання про свою працю.

ДМИТРО СІВАК:

– Мене звати Дмитро, фамілія – Сівак. Працюю я в органах Міністерства внутрішніх справ вже близько 13-ти років.

Прийшов сержантом після школи міліції, шість років працював у службі конвойної міліції, потім – помічником в черговій частині. Потім я закінчив Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ і працював на посаді дільничного офіцера поліції з 2017-го року.

Коли я почув, що починається новий проект, то подав заявку. Подумав: «Ми зможемо змінити країну!». Так воно й вийшло.

Після курсів у 2,5 місяці на поліцейського офіцера громади, вже 2,5 місяці ми працюємо. Навчали різному. Я дуже багато взяв з тих курсів. За 2,5 місяці, дякуючи команді ICITAP, дуже багато отримали знань та навичок.

ДОВІДКА

ICITAP – це американська організація з розвитку правоохоронних органів, місією якої є співпраця з закордонними урядами для розвитку ефективного, професійного та прозорого правоохоронного потенціалу, який захищає права людини, протидіє корупції та зменшує загрозу транснаціональної злочинності та тероризму. Міжнародна програма допомоги в галузі розслідування кримінальних розслідувань (ICITAP) працює з закордонними урядами для розробки професійних та прозорих правоохоронних установ.

ICITAP надає міжнародну допомогу розвитку, підтримує як цілі національної безпеки, так і зовнішню політику. Розташований у відділі кримінальних розслідувань Міністерства юстиції США, ICITAP працює у тісній співпраці та отримує фінансування своїх програм від Державного департаменту США, Агентства США з міжнародного розвитку та Міністерства оборони США.

Програми ICITAP розробляються у партнерстві з приймаючими країнами, а методи впровадження програм включають на місцях попередні оцінки програми; планування, управління та перегляд програм; розробку навчальних програм; навчальні заняття, семінари та практикуми; стажування; пожертвування обладнанням; координацію донорів; навчання на посаді та наставництво, що надаються довгостроковими радниками.

 

 

Працюємо ми після запуску проекту «Поліцейський офіцер» громади виключно на території нашої громади і займаємось виключно питаннями безпеки, а також іншими питаннями, щоб допомогти всім мешканцям нашої громади. В нашій роботі ми виконуємо різні функції. Це:

* патрулювання,

* зупиняємо автомобілі, перевіряємо,

* з будь якими питаннями люди звертаються на нашу поліцейську станцію (вул. Лесі Українки, 26), ми займаємося прийомом громадян, роздаємо наші візитки, щоб поліцейський був доступніший для кожного мешканця, щоб той міг зателефонувати в любий час і розповісти про свої проблеми,

* також займаємось ювенальною превенцією – це до батьків відноситься: щоб вони належним чином виховували своїх дітей, не залишали неповнолітніх, малолітніх без нагляду.

Також спільно з ДСНС (Державна служба з надзвичайних ситуацій – ред.) ми проводимо рейди, щоб виключити проблеми на ставках, або пожежі. Щоб діти не мали доступу до сірників, до відкритого вогню.

Також – дозвільна система. Вже багато власників зброї нас бачили, знають, що ми перевіряємо власників зброї, щоб вони не порушували терміни реєстрації, щоб зброя завжди була в сейфі і без потреби її не виймали.

– Чи були вже якісь інциденти, якісь затримання?

– Як таких, затримань ще не було. Мешканці нашої громади законослухняні. Ми їх не затримуємо – вони на наші пропозиції самі приходять, і, якщо вони є порушниками, складаємо адміністративні протоколи.

Так само крадії. Поліцейськими офіцерами Томаківської громади було розкрито дві крадіжки. Люди були притягнуті до кримінальної відповідальності.

– У Новоолександрівський ОТГ, коли ми проводили «Відкритий мікрофон», голова громади сказав, що велика проблема – незаконний обіг зброї. Чи вас зачіпає ця проблема?

– Дякувати нашим мешканцям, у нас такої проблеми взагалі немає. Навіть ті люди, які були в зоні АТО, вони повертаються, нічого (натякає на зброю та боєприпаси – ред.) з собою не беруть. Хоча, це ж лише моя думка, хотілося б почути думку інших людей. Може, я чогось не знаю? Може, я чогось не бачу?

ОЛЕГ ШВИДКИЙ:

– Постійно допомагаємо громадянам, які мешкають на території ОТГ. Патрулюємо вулиці.

– Чи співпрацюєте ви з місцевою владою? Яку вам виділяють допомогу та яка допомога вам ще потрібна?

– Так, дійсно, ми співпрацюємо з усіма установами, організаціями, які розташовані на території нашої громади. В поліцейських офіцерів громади є офіс – приміщення, обладнане всім потрібним для роботи. У кожного (з трьох офіцерів Томаківської ОТГ – ред.) є службовий автомобіль.

 

Під час «Відкритого мікрофону» головному редактору газети «Лица» Олені Гарагуц передають записку з питаннями до старшого лейтенанта поліції Олега Швидкого

 

Ми працюємо у сфері обслуговування населення. Ми повинні мешканцям ОТГ постійно допомагати. Чим ми і займаємося.

– Розкажіть, будь ласка, якій відбір проходили поліцейські офіцери громад, з чого складалося навчання, скільки воно тривало?

– Спочатку ми заповнювали анкети, потім – проходили тестування, потім – нас запрошували на співбесіду. Після проходження співбесіди нас було запрошено на проходження поліграфу – для того, щоб дійсно виявити тих, хто бажає працювати та може працювати.

Після – нас було запрошено до Дніпропетровського Державного Університету внутрішніх справ на навчання. Три місяці ми проходили навчання на базі університету. Вивчали Кодекси України, Закони та статті стосовно нашої роботи.

Також пройшли спеціальні курси екстремального водіння та надання невідкладної медичної допомоги. Як бачите, успішно закінчили навчання, успішно «випустилися». Зараз працюємо в Томаківській об’єднаній територіальній громаді і дуже цим пишаємося. Помагаємо громадянам.

– А який був конкурс?

– З 400-т осіб 32 чоловіка закінчили навчання, всі інші відрахувалися.

– Які питання задавали на поліграфі?

– Всі питання. Всі-всі-всі. За корупцію: «Чи брали?..», «Чи давали?..», за державну зраду, за судимості, чи вчиняли кримінальні злочини або адміністративні правопорушення, чи можемо скоїти – зараз чи колись.

– Томаківські офіцери громади мешкають на території громади?

– Так, я проживаю недалеко від поліцейської станції, декілька кілометрів. Постійно знаходжусь тут. Сусіди, які поряд зі мною мешкають, завжди до мене звертаються.

– У Томаківській ОТГ проект «Чужий у громаді» вже впроваджується чи ще ні?

– Ще збираємо всі необхідні документи, на це потрібен час. Зараз ми цим питанням займаємося, проект буде функціонувати на території нашої громади!

– Коли проводять поліцейські офіцери патрулювання?

– Кожного дня я з 08:00 до 12:00 знаходжусь на поліцейській станції, після чого їду на свою територію здійснювати патрулювання та спілкуватися з мешканцями.

Навіть якщо немає ніяких повідомлень і немає ніяких заяв, здійснюю кожного дня патрулювання. Окрім суботи. В суботу я відпочиваю. А в неділю також продовжую свою роботу.

Тобто на тиждень, крім одного дня вихідного, у всі інші здійснюю патрулювання. Навіть, якщо у вихідний мені хтось подзвонить, я все одно збираюсь і виїжджаю на виклик.

– Чи допомагає вам попередній досвід роботи в поліції, чи заважає?

– Допомагає. Оскільки досвід маю набутий роками, допомагає дуже добре. Вже була налагоджена співпраця з різними організаціями, а тепер вже стала дужче налагоджена. Також і перевірка правопорушників та сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах.

– Чи налагоджена співпраця з райвідділенням поліції?

– В нас налагоджена надійна співпраця з Томаківськім відділенням поліції. Тобто, якщо їм потрібна наша допомога або нам потрібна їхня допомога, то ніхто нікому не відмовляє.

– Вам можна дзвонити посеред ночі?

– Мешканці, які проживають на території громади, до нас звертаються цілодобово, навіть вночі. Дзвонять і просять вирішити якісь невідкладні питання. Дзвонять і в дві, і в три години ночі, і в чотири, і в п’ять. Повідомлення прийняв – і або передзвонив на «102» сам зареєстрував, або виїхав сам.

– Вже були якісь резонансні виклики?

– Поки що – ні. Все добре.

– Люди йдуть на комунікацію з вами?

– Постійно. Сьогодні заїхали в одне село, мешканці розповіли багато чого цікавого. Кожного дня, коли я під’їжджаю на свою дільницю обслуговування поспілкуватися з громадянами, вони розповідають, що відбувалося. Все розповідають.

– Яке в вас матеріальне забезпечення? Як раніше, не доводиться купувати папір, заправляти принтер за свої кошти?

– Ні. Повністю нас забезпечують всім, чим нам необхідно.

 

Лонгрід підготували
керівниця проекту ГО «ЛАРП» «Мультимедійна інформаційна
кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» у 10-х громадах
на території Дніпропетровської області» Наталія Скрипаль,
експерт-консультант проекту, полковник міліції Вадим Чепурко,
відеооператор-відеорежисер В’ячеслав Хорошун,
журналісти Антон Філіппов, Олена Гарагуц, Петро Грицаюк

 

Повний запис дискусії «Відкритий мікрофон» від 08 серпня 2019 р. у Томаківській селищній об’єднаній територіальній громаді – тут.

Мультимедійна інформаційна кампанія «Поліцейський офіцер нашої громади» ГО «ЛАРП» у 10-х громадах на території Дніпропетровської області стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданої за проектом USAID «Медійна програма в Україні», який реалізує міжнародна організація Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО «ЛАРП» і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

2352

Ошибка в тексте? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции.

По теме:

Загрузка...

Сообщить об ошибке

Пожалуйста, используйте эту форму для коррекции ошибок.
Если вы хотите связаться с нами по другому вопросу — напишите нам.