Мы говорим то, о чём молчат другие Мы говорим то, что вы хотите слышать Мы говорим то, что вы должны знать

Политика


Гроші поза контролем: як Міноборони казарми механізованій бригаді будувало

28.11.2019 10:04:25

При зведенні казарм переплатили мільйони гривень.

Середина листопада, Дніпропетровщина, селище Черкаське. На території військового містечка – майже збудовані чотирі нові казарми. Всього їх тут має бути п’ять.

Стіни, покрівля, вікна. Фінал зведення бригадного табору для військових вже близько.

 12 листопада 2019 року 

І не скажеш, що будівництво це – багатостраждальне. Що попри обіцянки попереднього президента Петра Порошенка «рубати руки» за корупцію в армії, при зведенні цих казарм переплатили мільйони гривень, розривали договори і шукали нових будівельників. 

 

З чого все починалося

12 жовтня 2017 року президенту Петру Порошенку продемонстрували проекти казарм поліпшеного типу для військовослужбовців.

«Коли я служив у армії, в казармі мріяти не могли, що коли-небудь військовослужбовець буде мати такі умови», – сказав тоді Порошенко. Він зауважив, що для військовослужбовця-контрактника буде забезпечуватись абсолютно нова якість умов проживання, яка передбачена стандартами НАТО.

Тоді ж, у 2017-му в Міністерстві оборони заявили про будівництво 91 житлового комплексу з казармами поліпшеного планування у 21 області України майже на 11 тисяч ліжко-місць. Частину грандіозного плану почали втілювати і на Дніпропетровщині.

В селищі Черкаське почали зводити казарми поліпшеного планування в 2018 році. 

А от в 2017-му тут почалося зведення бригадного табору з новими п’ятьма казармами,  душами і туалетами, медичним пунктом та лазне-пральним комбінатом, з їдальнею і зі спортивним комплексом.

«З початком війни із російськими окупаційними військами на Сході, штат бригади зріс у багато разів. Місця у старих казармах не вистачало. Тому у 2014 році виникло сумнозвісне наметове містечко, куди поселили мобілізованих солдат та офіцерів», – пояснюють необхідність будівництва казарм в 93 ОМБР.

Історія зведення нових казарм для бригадного табору демонструє те, як легко військові вміють витрачати бюджетні гроші. 

Виконавця робіт цих казарм шукало Східне територіальне квартирно-експлуатаційне управління. Замовлення розбили на окремі лоти – на будівництво кожної з п’яти казарм шукали окремого підрядника. Щоправда, переможцем стала лише одна компанія – ТОВ «Вінницька будівельна компанія» (ВБК).

Конкурсні торги були досить конкурентними – по вісім-дев’ять підприємств, які пропонували свої послуги будівництва казарм. Але, конкурентів, які обіцяли виконати роботи навіть дешевше відхиляли «пачками» – по чотири-вісім підприємств. З ними не укладали угоди, бо співробітники Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління знаходили помилки в поданих для участі пакетах документів, відсутність в них деяких позначень, тощо.

Тендерний комітет масово відхиляв пропозиції учасників, проте у ВБК – «зразково-показовий» пакет документів

Відтак, будувати за 89,9 млн грн взялася вінницька компанія. Ледь не одразу Східне ТКЕУ перерахувало «Вінницькій будівельній компанії» попередню оплату на придбання будматеріалів на будівництво казарм майже 26 мільйонів гривень.

Але, як виявилося, ані «зразково-показовий» пакет документів, поданих компанією на тендери, ані солідна попередня оплата не гарантували здачу об’єктів у необхідні строки. Побудувати казарми мали за декілька місяців – до кінця 2017 року. Але, підприємство не вкладалося в графіки, у зв’язку з чим доводилося укладали додаткові угоди про продовження графіку будівництва до весни наступного року.

Але і цього було замало. До травня 2018 року на будмайданчику було зведено тільки каркас першої казарми та частково каркас другої.

 

Каркас казарми № 1 у смт Черкаське, дата фото – серпень 2018 року

Частковий каркас казарми № 2 у смт Черкаське, дата фото – серпень 2018 року

 

На місці інших казарм

Відтак, 19 липня 2018 року Східне територіальне квартирно-експлуатаційне управління розірвало договори на будівництво казарм з фірмою-переможцем. Офіційна причина цілком логічна – «у зв’язку з відставанням підрядника від графіка виконання робіт більш, ніж на 2 місяці».  При цьому зазначалося, що актами прийому-передачі майданчиків об’єкту від 18 травня 2018 року підтверджено, що Збройні сили їх прийняли на баланс.

«Підрядником [ТОВ «Вінницька будівельна компанія»] припинено обов’язок виконання робіт за договором», – відзначали в документі.

Але за місяць до розірвання, коли вже було зрозуміло, що підрядник вчергове не вкладається в строки і що договори ймовірно доведеться розривати, рахунок фірми поповнився новими платежами від військових. В проміжку з 31 травня по 13 червня 2018 року компанія отримала п'ять траншів за… виконання робіт. 

Супутникова зйомка казарм станом на 30 травня 2018 року.  Червоними цифрами позначені номери казарм. На місці казарм № 1 та № 2 можна побачити каркаси  

За даними аналітично-пошукової системи .007, за роботи будівництва будівлі казарми № 1 Східне ТКЕУ сплатило 4,17 млн грн, за роботи по казармі № 2 трохи менше – 3,36 млн грн.

Крім того, за будівельні роботи по казармі № 3, на місці якої не було каркасу, сплатили значно менше – майже 500 тис грн.

При цьому, ще 3,62 млн. грн. перерахували за казарму №4 і ще 3,35 млн.грн – за казарму №5. Їх не зводили взагалі. Навіть частково. Але за них заплатили майже 7 мільйонів гривень. 

Зліва каркас казарми № 1, за роботи по якому сплачено 4,17 млн грн, а справа частковий каркас казарми № 2, за роботи на якому сплачено 3,36 млн грн

А ось приблизно такі фундаменти лишили на місці казарм № 4 та № 5 в 2018 році, але за них сплатили по 3,62 млн грн та 3,35 млн грн 

Гроші перераховували на підставі форми КБ-2 – актів приймання виконаних будівельних робіт. Тобто, кошти мали перераховувати тільки по факту виконаних робіт. Але, як бачимо, за роботи по двом казармам, на місці яких було щось схоже на фундамент, сплатили майже стільки же, скільки по казармам, на місці яких були зведені каркаси.

Головою тендерного комітету від Східного територіального квартирно-експлуатаційного управління в 2017 році був Анатолій Опря. Коментувати сумнівні проплати чоловік відмовився:

– В 2017-му було перераховано на кожну казарму попередня оплата приблизно 5 млн грн на будівельні матеріали, – починає свої запитання журналіст.

– Дивіться, ви звідки? – перебиває його Анатолій Опря.

– Газета «Лица», журналіст.

– (зітхає) Якщо ви журналіст, ви спочатку поїдьте на об’єкт, подивіться.

– Зараз вони майже побудовані.

– Правильно. До чого питання? – сказав Анатолій Опря та кинув слухавку. 

Загалом за п’ять казарм в Черкаському, які так і недобудували, компанія отримала майже 41 млн. гривень з загальної суми у майже 90 млн грн. Тобто, сплатили майже половину. 

До цього Східне територіальне квартирно-експлуатаційне управління вже мало досвід співпраці з «Вінницькою будівельною компанією». За останні три роки з ними уклали договорів на майже 150 млн грн.  Цікаво, що період підписання угод з грудня 2016 року по червень 2019-го. 

ТОВ «Вінницьку будівельну компанію» зареєстрували в червні 2004 року. За даними аналітичної платформи YouControl, в травні 2016-го в складі її власників відбулися зміни. Замість ДТ «Росан-Довіра» через ТОВ «Компанія з управління активами «Актив» власниками стали львів’яни Анатолій Гурський, Іван Коцьо, Богдан Куспісь, Ігор Таранський. 

Компанія фігурує в ряді кримінальних проваджень. Зокрема, у 2018-му силовики розслідували історію листопада-грудня 2016-го, коли «Вінницька будівельна компанія» отримала підряд на будівництво 11 казарм у Михайлівці, що в Миколаївській області. Тоді виявилося, що службовці Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил прийняли у ТОВ «Вінницька будівельна компанія» завищені обсяги виконаних будівельних робіт та підписали акти прийому виконаних робіт із зазначенням у них завідомо неправдивих відомостей.

У жовтні 2018-го службовці військової прокуратури Миколаївського гарнізону, оглядаючи об’єкт будівництва взагалі резюмували - роботи не виконуються, співробітників компанії тут немає.

Цікаво, що власники ТОВ «Вінницька будівельна компанія» Гурський, Коцьо та Куспісь були власниками ТОВ «Агроче плюс». Це товариство – один з найбільших донорів президентської кампанії Володимира Зеленського. У фонд кандидата фірма тоді внесла 3 млн грн.

 

Як вирішували проблему

Після розірвання договору Східне територіальне квартирно-експлуатаційне управління почало шукати вихід з ситуації. І пішло доволі дивним шляхом. Бо в листопаді-грудні військові….знову залучили ТОВ «Вінницька будівельна компанія» на будівництво казарм № 1, 2, 3. Цього разу на загальну суму у 6,7 млн грн. Але…через нове невиконання умов угоди знову розірвали. 

Навесні 2019-го замовника змінили. Ним став 19 окремий мостовий загін 26 об’єднаного загону державної спеціальної служби транспорту (військова частина Т0310). Він залучив до будівництва цілий ряд компаній. Спочатку «Дніпроснабгруп» і ТОВ «Завод ЗБК». А згодом і інші підприємства, в залежності від профілю їхньої діяльності: ПрАТ «Украсталь конструкція», ТОВ «Провікнабуд», ПП МПП «Факел», ТОВ «АС Електромережі», ТОВ «Афінацентр» та інші. 

І вже тільки у 2019 році на будівництво п’яти казарм перерахували більше 81 млн грн. Проте, станом на середину листопада роботи на будівельному майданчику продовжувалися.

Одна з казарм ще у вигляді каркасу, інші мають покрівлю, стіни і частину вікон (фото за 12 листопада 2019 року) 

Це означає, що вартість будівництва казарм може бути ще вищою. Додаємо сюди 41 млн.грн., перерахованих «Вінницькій будівельній компаній» у  2017-2018 роках і виходимо вже на суттєву переплату. Бо з самого початку військові планували вкластися в 90 мільйонів.  

Антон Філіппов

за участі Олени Гарагуц та Петра Грицаюка

Розслідування створено за підтримки регіонального проекту BIHUS.info. 

2462

Ошибка в тексте? Выделите её и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить о ней редакции.

По теме:

Загрузка...

Сообщить об ошибке

Пожалуйста, используйте эту форму для коррекции ошибок.
Если вы хотите связаться с нами по другому вопросу — напишите нам.